Dnes slaví svátek:Kristýna

Adam slaví svátek dne 24.12.

Charakteristika

Jméno Adam je prastaré, dle bible tak staré jako lidstvo samo. Nese v sobě ušlechtilost a eleganci. Je prvním jménem člověka – muže a také prvním jménem abecedy.

Odvozeniny a varianty jména Adam

Jméno Adam je ryze mužské. Snad nejznámější zkráceninou jména je Áda, zdrobněle se pak uplatňuje i Adámek. Adam se užívá nejenom v češtině, ale také mnoha jiných jazycích – ve slovenštině, ruštině, polštině, srbštině, němčině, francouzštině nebo angličtině. Italové užívají jméno jako Adamo, Španělové pak jako Adán.

Významní nositelé

Nositelem jména je například Adam Novák, scénograf a herec, který proslul jako Petr Bajza v seriálu Bylo nás pět. Svého syna jako Adama pojmenovala i známá česká moderátorka Laďka Něrgešová. Také nadějný český tenista se honosí jménem Adam – jde o tenistu Adama Pavláska, partnera tenistky Petry Kvitové. Nositelem jména je i skotský filosof a ekonom Adam Smith, zakladatel moderní ekonomie a autor díla Bohatství národů.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Adam je původu hebrejského. Pochází z hebrejského "ádám", který se dá přeložit jako "člověk". Ve svém původním významu tedy jde o obecné označení pro člověka jako takového. Jméno Adam se pojí také s hebrejským "adamá", překládané jako půda či země. Význam jména Adam je potom "člověk, který je spjatý s půdou". Adam je vůbec nejstarším jménem, první člověk na Zemi byl dle bible právě Adam se svoji partnerkou Evou. Prvotně byl Adam biblí míněn ve významu obecném, tedy jako "člověk". Jako synové Adama se pak v tomto kontextu označují všichni lidé, bytosti pomíjivé.

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: