Dnes slaví svátek:Jan

Adolf slaví svátek dne 17.06.

Charakteristika

Německé jméno Adolf má svůj doslova ušlechtilý původ, souvisí i s ušlechtilým životem křesťanských biskupů, kteří byli nositeli jména. Bohužel, může být spojováno i se jménem nacistického vůdce.

Odvozeniny a varianty jména Adolf

Mužské jméno Adolf má i své ženské jmenné protějšky, jde o jména Adolfa, Adolfína, také Adina, které má se jménem společný kořen. Vlasteneckou formou jména je Šlechtislav. Domácké podoby jména jsou Áda, Adin, Dolfi nebo zdrobněle Adolfek. Jméno Adolf se vyskytuje i v němčině nebo angličtině (užívá se i forma Adolph), jméno Adolf zná i slovenština, polština, maďarština, holandština, dánština, švédština nebo srbochorvatština. Italové a Španělé jméno užívají jako Adolfo, Francouzi pak jako Adolphe.

Významní nositelé

Snad nejslavnějším českým nositelem jména Adolf je malíř a ilustrátor Adolf Born. Ještě známější než on sám je dvojice Mach a Šebestová ze stejnojmenného kresleného seriálu, na kterém se Born výtvarně podílel. Dalšími významnými nositeli jsou básník Adolf Heyduk nebo český herec Adolf Filip.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Adolf má svůj původ ve starogermánštině. Kořeny jména souvisejí se jmény Athalwolf a Athaulf, vzniklo ze starogermánského "Adalwolf". Výkladově se překládá jako "ušlechtilý vlk" ("adal" v němčině znamená "ušlechtilý", "wolf" – "vlk"). Význam jména je spojen s ušlechtilostí a vznešeností. Jméno zaznamenalo velké obliby v křesťanství. Nejstarší známý Adolf – křesťanský mučedník zahynul v roce 755. Během středověku bylo Adolf jménem mnoha biskupů. S druhou světovou válkou však popularita jména významně klesla, kvůli jeho představitelům spojeným s krutým nacistickým režimem – Adolfu Hilterovi nebo Adolfu Eichmannovi.

Vzniklo ze staroněmeckého Adalwolf. První složkou jména je adal "ušlechtilý", druhou wolf "vlk". Význam jména je tedy "ušlechtilý vlk". Za českou podobu se považuje Šlechtislav.

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: