Dnes slaví svátek:Jan

Alan slaví svátek dne 14.08.

Charakteristika

Přestože Keltové svorností či schopností souladu právě neoplývali, jméno Alan významově překládané jako "svorný" se pojí právě s keltštinou. Původ a význam jména není zcela jednoznačný a slovem "soulad" se charakterizovat nedá, ač se jméno Alan jako "soulad" může překládat.

Odvozeniny a varianty jména Alan

Alan je mužským křestním jménem, který má i ženskou variantu v podobě jména Alena. Jméno může nabývat podob jako Alda, Ála, Alík nebo zdrobněle Alánek. Může se zaměňovat se jménem Aleš, které je mu podobné. Alan nebo Allan jsou jména častěji než u nás užívaná v angličtině, Alana znají také Slováci, Poláci, Holanďané nebo Srbochorvati. Francouzská podoba jména je Alain, italská nebo španělská pak Alano, maďarská podoba jména je Alán. Latina pak jméno užívá jako Alanus.

Významní nositelé

Jméno Alan se u nás vrylo do známosti především díky americkému herci seriálu M.A.S.H Alanu Aldovi. Francie se pak chlubí jiným charismatickým hercem tohoto jména – není jím nikdo jiný než Alain Delon.

Původ a význam jména

Mužské jméno Alan má zřejmě keltský původ. Výklad jména je nejasný. Nejčastěji je spojován s významem "svornost" či "soulad".

Jméno nejasného významu, vykládá se jako ?soulad, svornost?.

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: