Dnes slaví svátek:Nataša

Albert slaví svátek dne 21.11.

Charakteristika

Ačkoli si jméno Albert můžeme spojovat s humorným podtextem (Albert byla jedna z hlavních postav kultovní komedie S tebou mě baví svět), varianta jména Albrecht je již spojena s ušlechtilostí jménu vlastní. Nedejte se mýlit, Albert je jménem pro šlechtice, s okázalými mravy a vznešeným charakterem.

Odvozeniny a varianty jména Albert

Albert nebo Albrecht je mužským křestním jménem. Počeštěnou verzí německého jména Adalbert je pak Vojtěch. Ženská varianta se hledá těžko, ale dá se najít například ve jménu Berta. I mužské jméno se pak jako Berta, Bertík nebo Bertíček také často užívá. Variacemi jména jsou i Al nebo zdrobněle Albertek či Albík. Jméno Albert zdaleka neužívá jenom čeština, užívá ho také slovenština, francouzština, angličtina nebo němčina (také ve variantě Adalbert). Jméno Albert lze najít i v holandštině, dánštině, norštině, maďarštině, polštině nebo ruštině. Italové a Španělé pak jméno znají jako Adalberto.

Významní nositelé

Zatímco dnes se se jménem Albert setkáváme zřídka (výjimkou je snad jen monacký kníže Albert), v historii je jméno nepřehlédnutelné. Jeden z největších fyziků a myslitelů všech dob nosil právě jméno Albert. Samozřejmě jde o Alberta Einsteina, německého fyzika a matematika. Také mezi spisovateli se najdou proslulí nositelé jména, například francouzský Albert Camus nebo italský Alberto Moravia. Do dějin umění se nesmazatelně zapsal malíř Albrecht Dürer. V české historii jsou nejvýznamnějšími nositeli jména Albrecht II. Habsburský nebo Albrecht z Valdštejna.

Původ a význam jména

Albert je mužským křestním jménem německého původu. Stejně jako alternativa jména Albrecht pochází z německého "Adalberaht". "Adal" se dá přeložit jako "vznešený, honosný, ušlechtilý", "beraht" pak jako "zářící, skvějící se". Albert tak významově představuje někoho vznešeného, urozeného, někoho se skvělým charakterem a mnoha přednostmi.

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: