Dnes slaví svátek:Kristýna

Aleš slaví svátek dne 13.04.

Charakteristika

Každý muž má být oporou pro svoji ženu, nebo štítem, obráncem a pomocníkem. Aleš takovým mužem je, alespoň dle významu svého jména.

Odvozeniny a varianty jména Aleš

Aleš je mužským křestním jménem, které ve své čisté podobě úplně nemá ženskou variantu. Významově a původem se však pojí s dalšími mužskými jmény jako Alex, Alexej nebo Alexandr. Variantami jména užívanými po domácku jsou například Ála, Ája, Ali či Alík, zdrobněle pak i Alešek. Jméno Aleš užívá nejenom čeština, ale i slovenština. Běloruská podoba jména je Ales, zatímco Italové užívají jméno "Alessio". Němčina, maďarština nebo holandština jméno užívá jako "Alex".

Významní nositelé

O tom, že Aleš je v Česku oblíbené jméno svědčí i řada jeho slavných nositelů. Je jím například rockový zpěvák Aleš Brichta, moderátor, bavič, herec a zpěvák Aleš Háma, akrobatický lyžař Aleš Valenta nebo hokejisté Aleš Kotalík a Aleš Hemský.

Původ a význam jména

Aleš jako mužské křestní jméno představuje staročeskou domácí podobu ruského jména Alexej. S jeho významem se také pojí. Obě jména čerpají z řeckého slova "alexein" s významem "bránit", přeneseně pak i "štít", "záštita" nebo "pomoc". Obdobou jména je i Alexandr s významem "obránce mužů".

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: