Dnes slaví svátek:Julius

Alexandra slaví svátek dne 21.04.

Charakteristika

Alexandra je prastarým jménem spojeným s řečtinou. Má svůj jednoznačný výklad, významově se překládá jako "obránce mužů", přesto jde o krásné ženské jméno s nádechem ženskosti a stylu.

Odvozeniny a varianty jména Alexandra

Jméno Alexandra se nedílně pojí i se svými mužskými formami Alexandr či Alexander. Dalšími variantami jména je Alexa, Alexis, Alexia či Sandra. Hojně užívaná je i domácí podoba Saša. Jméno se užívá nejenom jako Saša, Alexa či Alex, ale také Sáša, Sašenka, Lex apod.

Významné nositelky

Za všechny nositelky jména Alexandra jmenujme alespoň Alexandru Dánskou, princeznu Waleskou (1844 - 1925), která se stala manželkou britského krále Eduarda VII. a posléze i britskou královnou. V roce 1912 se stala zakladatelkou charitativní akce Alexandra Rose Day, která se koná dodnes. Vznikla u příležitosti padesátého výročí zasnoubení Alexandry a Eduarda.

Původ a význam jména

Ženské jméno Alexandra stejně jako jeho mužský protějšek má svůj původ v řečtině. Jméno pochází z řeckého Alexandros, které se dá významově přeložit jako "ochránce mužů". I takový význam může mít ženské jméno. Alexandra je u nás známá také jako Saša, tato domácká varianta jména se užívá jak pro ženy, tak pro muže – Alexandry.

První složkou jména je aléxo "brání" a druhou anér, 2. pád od andrós "muž". Význam řeckého jména Alexandros je "obránce mužů".

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: