Dnes slaví svátek:Nataša

Alexej slaví svátek dne 03.05.

Odvozeniny a varianty jména Alexej

Alexej je mužským jménem, které se může zkracovat jenom na Alex. Ženskou variantou jména pak může být Alexa, Alexis nebo Alexia. V Rusku se užívá domácí forma Aljoša, která se pak do češtiny překládá jako Aleš. Českou domácí podobou jména Alexej může být Alek, Alan nebo Saša. Jméno Alexej či Alex zná i slovenština. Také němčina, holandština nebo maďarština užívá jméno Alex. Angličtina nebo francouzština je pak užívá jako Alexis. V Polštině jméno zní jako Aleks nebo Aleksy, v ruštině a bulharštině jako Aleksej. Italská podoba jména je Alession, finská Aleksis, ukrajinská Oleksij.

Významní nositelé

Jedním z nejznámějších nositelů jména byl Alexej Nikolajevič Tolstoj, ruský spisovatel.Z českých nositelů zmíňme herce a dabéra Alexeje Pyška.

Původ a význam jména

Alexej je mužským křestním jménem. Stejně jako jeho zkrácená verze Alex má jméno řecký původ. Pochází z řeckého slova "alexein", které se překládá jako "bránit", "pomoc", "obránce" nebo "ten, který brání". Jde o slovanské jméno, které je oblíbené především v Rusku. Bylo jménem ruských carů i prostého lidu.

Základem je řecké alexein "bránit", znamená "obránce". Počeštěné Aleš je domáckou formou podobně jako ruské Aljoša.

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: