Dnes slaví svátek:Jan

Alois slaví svátek dne 21.06.

Charakteristika

Ušlechtilé jméno Alois nám v češtině skutečně může připomínat svůj francouzský původ. Koho by napadlo, že domácky nazývaný Lojza bude mít spojitost s francouzským králem Ludvíkem?

Odvozeniny a varianty jména Alois

Alois je mužské křestní jméno, které nemá svůj ženský protějšek. Za to však má příbuzné varianty ve jménech Aloys nebo Alojz. Snad nejoblíbenější českou domáckou podobou jména je Lojza, Lojzík, Lojzíček, Lojzínek nebo Lojzek, jméno se užívá také jako Alek či Lolek. Jméno Alois znají i jiné národy. Přímo jako Alois, Aloys, příp. Aloisius či Aloysius ho najdeme v němčině a angličtině. Slovenština používá podobu Alojz, francouzština Aloyse, polština Alojzy, maďarština Alajos. Španělskou mutací jména je Eligio.

Významní nositelé

Jméno Alois nosí oblíbení čeští herci, například Alois Švehlík nebo komik Josef Alois Náhlovský. Jméno náleží i ke slavnému historickému spisovateli, kterým byl Alois Jirásek. Také český básník Alois Hlavatý reprezentuje významného nositele jména. Do světových dějin lékařství se také nesmazatelně zapsal německý psychiatr a neuropatolog Alois Alzheimer.

Původ a význam jména

Jméno Alois má stejný původ jako jméno Ludvík. Vyvinulo se ze staroněmeckého jména Hlúdwig, které se dá významově přeložit jako "slavný bojovník" nebo "bojem proslavený" ("hlút" se překládá jako "slavný", "wíg" jako boj). Jméno Alois se mohlo vyvinout pouze v češtině, odvozením ze jména Ludvík. Častěji je však spojováno s historickým původem. Údajně vzniklo ve starofrancouzštině, ze spojení "á Lois", které se překládá jako Ludvíkův přívrženec nebo Ludvíkův syn. Jméno souvisí s francouzským králem Ludvíkem VI. nebo Ludvíkem XVI. Existují i výklady jména nezávislé na jménu Ludvík. Spojují jméno se staroněmeckým slovem "Alwisi" s významem "celý bílý".

Původ jména je ve staroněmeckém Hlúdwig, ze kterého se vyvinul i Ludvík. První složka hlút znamená "slavný", druhá wíg "boj". Význam jména je tedy "slavný boj(ovník)".

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: