Dnes slaví svátek:Pavla

Amálie slaví svátek dne 10.07.

Charakteristika

Jméno Amálie dýchá elegancí, dle svého významu pak i láskou a čistotou. Rozhodně má své kouzlo. Není divu, že u nás je jméno spojováno i s pohádkovou vílou Amálkou.

Odvozeniny a varianty jména Amálie

Jméno Amálie je ryze ženské. Mutacemi jména jsou i Amalie nebo Amalia. Někdy bývá mylně dávána do souvislosti i se jménem Amélie, které však má jiný základ (jako původ je stejný jako původ jména Emílie). Domáckými variantami jména jsou Amálka a Málinka, dále také Mála, Málka nebo Mali. Jako Amália jméno používají Slováci, zkráceně Amalia pak i Italové, Španělé nebo Poláci. Němci pak znají jméno jako Amalberga nebo Amalie. V Rusku se užívá jako Amalija, ve Francii verze známá z Česka, tedy Amélie.

Významné nositelky

Asi nejznámější českou Amálií je víla Amálka, pohádková postavička Václava Čtvrtka. Také česká spisovatelka Amálie Kutinová je slavnou nositelkou tohoto jména.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Amálie (nebo také Amalie, příp. Amalia) bývá spojováno buď s latinským nebo s germánským původem. Původ jména Amálie dle některých vědců souvisí s latinským slovem "amare" – v překladu "milovaná" nebo "milá". Mělo by tak stejný význam jako počeštěná verze jména – Libuše. Dle jiných teorií jméno pochází ze staroněmeckého slova "amal", které se překládá jako "pracovitá". Přehlédnout se nedá ani formální podoba s indickým jménem Amala, které se ze sanskrtu překládá jako "čistá" nebo "ryzí".

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: