Dnes slaví svátek:Pavla

Andrea slaví svátek dne 26.09.

Charakteristika

Andrea je jménem pro charismatickou ženu, plnou šarmu, sebevědomí a odvahy. Odvahu a bojovnost dostala Andrea do vínku společně se svým jménem.

Odvozeniny a varianty jména Andrea

Andrea je ženským jménem s mužským protějškem v podobě Andrej. Staročeskými variantami jmen jsou Ondřejka a Ondřej. Domácky se Andrea může nazývat jako Andri, Andra, Andrej, zdrobněle pak Andrejka či Andruška. Jméno Andrea znají i jiné jazyky, s oblibou se užívá například na Slovensku nebo v anglicky mluvících zemích, v Itálii se uplatňuje jako ženské i mužské jméno.

Významné nositelky

Slavné herečky nosí jméno Andrea, v Česku je to například Andrea Černá, Andrea Čunderlíková či Andrea Elsnerová, také herečka slovenského původu Andrea Kerestešová. Z amerických hereček jmenujme například Andreu Evans, Endreu Feldman nebo Andreu Hall. Světové popularity dosáhla také krásná slovenská modelka Andrea Verešová. Svým hlasem proslula česká operní pěvkyně Andrea Danková nebo Andrea Kalivodová.

Původ a význam jména

Andrea je ženským křestním jménem s řeckým původem. Stejně jako staročeská podoba jména Ondřejka a mužská varianta Andrej (Ondřej) pochází z řeckého jména Andreas. Překládá se jako "odvážná", "statečná", "bojovná", "statná". Česká podoba jména byla zřejmě převzata z francouzské mutace André.

Jméno přejaté prostřednictvím francouzštiny, ženská. podoba k Adnrej, což znamená znamená "mužný, statný, odvážný".

 

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: