Dnes slaví svátek:Nataša

Andrej slaví svátek dne 11.10.

Charakteristika

Andrej nebo u nás oblíbenější mutace Ondřej je jménem pro ryzího muže. Mužný, odvážný a statečný – takový je Andrej, alespoň podle jména.

Odvozeniny a varianty jména Andrej

Andrej je mužským jménem s ženským protějškem v podobě jména Andrea. Počeštěně se pak užívají mutace Ondřej a Ondřejka. Zatímco u nás se jméno Andrej vyskytuje zřídka, jinak je tomu například na Slovensku. Zatímco v případě ženské varianty se u nás častěji užívá jméno Andrea, u mužů bývá upřednostňován Ondřej. Domáckou podobou jména Andrej může být Andy, Andráš, Andrášek, Andrýsek apod.

Významní nositelé

Na přehlídkových molech září hvězda jménem Andrej, je jim australský model se srbskými kořeny Andrej Pejic. Hvězdné slávy dosáhl také italský operní pěvec Andrea Bocelli.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Andrej je slovanskou podobou řeckého jména Andreas. Jeho původ je stejně jako v případě ženské varianty Andrea nebo počeštěné verze Ondřej v řeckém slově "andréios", které znamená "statečný", "odvážný", "mužný", "statný" apod. Jméno Andrej vzniklo zřejmě přechýlením italské nebo francouzské podoby (André).

Slovanská podoba řeckého jména Andreás, jehož význam je "mužný". Českou podobou jména je Ondřej.

 

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: