Dnes slaví svátek:Čeněk

Aneta slaví svátek dne 17.05.

Charakteristika

Aneta je jménem pro líbeznou ženu. Jeho původ kombinuje francouzský šarm, latinskou ušlechtilost i hebrejskou tradici. Jméno Aneta i její nositelka se může pyšnit přívlastky jako přátelská, milá či šarmantní.

Odvozeniny a varianty jména Aneta

Aneta a Anetta jsou ryze ženskými křestními jmény. Domáckými variantami jména může být Anet, Áňa, Aňa, zdrobněle se pak užívá Anetka, Anýsek nebo Anuška.

Významné nositelky

V České republice nosí jméno Aneta i hvězdná zpěvačka Aneta Langerová, moderátorka Aneta Savarová nebo modelka a miss Aneta Vignerová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Aneta (také Anetta) je hebrejského původu. Stejně jako jméno Anna vzniklo z hebrejského "channah", "hannah" s významem "milá", "milostivá", "milostiplná" nebo "líbezná". Z latiny, kdy bylo z původního "hannah" odstraněno první písmeno H, vzniklo jméno Anna. Jméno Aneta pochází z francouzské podoby Anette, kdy počeštění znamenalo změnu koncovky a odstranění dvojité souhlásky.

Z hebrejského základu Chynná(h) "milost" vznikla čtyři jména - Hana, Anna, Jan a Ivan. Aneta je potom francouzskou zdrobnělinou jména Anna (Annette). Význam jména je tedy "milostná, milostiplná".

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: