Dnes slaví svátek:Nataša

Anežka slaví svátek dne 02.03.

Charakteristika

Jméno Anežka vyznává tradiční hodnoty, je jménem pro nevinnou dívku. Vyzařuje čistotu a nevinnost, svým významovým překladem i zněním.

Odvozeniny a varianty jména Anežka

Anežka je ryze ženským jménem. Nemá svůj mužský protějšek, za to však má mutace založené na latinském původu - Agnes či Ágnes. Domácky se může Anežce říkat také Anna, Áňa či Aňa. Anežka existuje také v mnoha cizojazyčných podobách, v angličtině nebo němčině se užívá latinský tvar Agnes, příp. Inés (něm.), ve francouzštině Agnès nebo Inès, v italštině Agnese, ve španělštině Inés, v polštině Agnieszka.

Významné nositelky jména Anežka

Nevýznamnější českou nositelkou je bezesporu svatá Anežka Česká. Její jméno nesl i soutěžní pořad České televize O poklad Anežky České s moderátory Markem Ebenem a Klárou Doležalovou. Jako Anežku pojmenoval svoji čtvrtou dceru známý český rocker Petr Janda.

Původ a význam jména

Anežka je tradičním ženským křesťanským jménem. Pochází z řeckého slova "hagnos, hagné", které se překládá jako "čistá", "nevinná", "neposkvrněná". Anežka je českou verzí latinského jména Agnes.

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: