Dnes slaví svátek:Nataša

Antonie slaví svátek dne 12.06.

Odvozeniny a varianty jména Antonie

Antonie, Antonina či Antonína je ženskou variací mužského jména Antonín. Domáckými podobami jména Antonie jsou Tony,Tonka, Tonča, Tonja nebo Toňa.

Významné nositelky

Umělecký svět zná Antonii Hegerlíkovou, herečku slovenského původu. V hudební branži pak působí Tonya Graves, původem americká zpěvačka propůjčila svůj hlas mj. české hudební skupině Monkey Business.

Původ a význam jména

Antonie nebo její mutace Antonina je ženskou variantou jména Antonín. Stejně jako Antonín je i jméno Antonie či Antonina latinského původu. Jde o počeštěnou mutaci latinského jména Antonius, které se užívalo již ve starém Římě, tehdy ve významu "patřící Antoniovi", resp. "patřící k Antoniům". Antoniové byl přitom patricijský římský rod. Z latiny se pak jméno Antonie může volně překládat jako "přední", "čelní" ("ante" je totiž latinskou spojkou s významem "před").

Ženský protějšek k Antonín. Z ruské podoby se osamostatnila forma Nina.

 

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: