Dnes slaví svátek:Vojtěch

Arnošt slaví svátek dne 30.03.

Odvozeniny a varianty jména Arnošt

Arnošt je mužským křestním jménem, které má i ženskou variantu v podobě jména Arnošta (u nás se vyskytuje jen velmi vzácně). Domáckými podobami jména jsou Arne, Arno, Arna, Arny, také Nošta, Nostek apod. Zdrobněle se užívá i Arnek nebo Arnoštek. Slovensky, anglicky, francouzsky, rusky nebo polsky se užívá varianta jména Ernest, mutaci Ernest nebo Ernst zná i němčina. Ve španělštině a italštině zní jméno jako Ernesto, v maďarštině Ernö.

Významní nositelé

Mezi slavnými Čechy najdeme zástupce jména v řadách spisovatelů (Arnošt Lustig nebo Arnošt Vašíček), herců (Arnošt Goldflam, známý například z role Arnošta ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag), zpěváků (Arnošt Pátek, hvězda pop-music osmdesátých let) nebo malířů (Arnošt Hofbauer). Na světové literární scéně patří k velikánům americký spisovatel Ernest Hemingway.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Arnošt je germánského původu. Toto jméno pochází ze staroněmeckého slova "ernst" nebo "ernust", které znamená "čestnost", "vytrvalost", "pevnost", "rozhodnost". Počáteční písmeno E se v českém jméně pouze proměnilo na A. Arnošt se tak dá významově přeložit jako vytrvalý, rozhodný nebo pevný v rozhodnutí.

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: