Dnes slaví svátek:Alexandra

Augustýn slaví svátek dne 28.08.

Odvozeniny a varianty jména Augustýn

Augustýn či Augustin je mužské křestní jméno, které má i svoji ženskou variantu ve jménu Augustina. Domácky se Augustýn nebo Augustin může nazývat jako Gusta, Gustík, Gustin, August nebo zdrobněle Augustinek. Jako Augustín zná jméno i slovenština. V němčině se vyskytuje jako Augustin nebo August, v angličtině jako Augustin nebo Augustus. Francouzština užívá podobu Augustin společně s mutací Auguste, italština Augustus, Agostino nebo Augusto, stejně jako španělština.

Významní nositelé

Z českých nositelů jména stojí za zmínku například matematik Augustin Pánek. Také vnuk českého herce Jana Třísky a herečky Karly Chadimové se jmenuje August. Významné nositele tohoto jména má i Francie, jde o matematika a filosofa jménem Auguste Comte, slavného malíře Auguste Renoira, literáta Augustina Filona nebo sochaře Augustina Pajou.

Původ a význam jména

Jméno Augustýn nebo také Augustin se vyvinulo z latinského slova "Augustinus". Šlo o rodové jméno vznešeného římského rodu. "Augustinus" se překládá jako "patřící Augustinovi", "patřící rodu Augustinů". Jméno pochází z latinského slova "augustus", které znamená "majestátný", "vznešený", pojí se také se slovesem "augeo" překládaným jako "dávám růst".

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: