Dnes slaví svátek:Alexandra

Baltazar slaví svátek dne 06.01.

Odvozeniny a varianty jména Baltazar

Jméno Baltazar má i svoji mutaci v podobě Baltazár, nemá však žádný ženský protějšek. Domácí variace jména představují Balt, Baltek, Baltazárek nebo také Tazar či Tazara. Jméno Baltazar se užívá i v polštině, jako Baltazár i ve slovenštině nebo maďarštině. Německá, anglická a francouzská podoba jména je Balthasar, italská Baldassare, španělská Baltasar, ruská Valtasar.

Významní nositelé

Jméno Baltazar nosili hned dva významní architekti. Šlo o barokního architekta Johanna Balthasara Neumanna (1687 – 1753), rodáka z Chebu a Baltazara Maggi z Arogna (1550 – 1629), představitele manýrismu, který se mj. podílel na přestavbách hradů Český Krumlov, Hluboká nebo Bechyně na zámky. V současnosti jméno reprezentuje například Balthazar Getty, americký herec a producent.

Původ a význam jména

Baltazar nebo také Baltazár je mužským křestním jménem s babylonským původem. Jméno se vyvinulo z babylonského "beltšaccár" a dá se přeložit jako "ochraňuj život krále" nebo "Bůh ať ochraňuje život krále". Baltazar je jménem jednoho ze Tří králů, kteří dle bible a středověké pověsti navštívili Ježíše po jeho narození. Jsou patrony poutníků. Na Tři krále také Baltazar slaví svůj svátek.

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: