Dnes slaví svátek:Nataša

Barbora je odvozeno od jmena:

Odvozeniny a varianty jména Barbora

Variacemi jména Barbora je Bára či Barbara. Zdrobněle se Barboře říká i Barborka, Baruška, Barunka, také Barča, Barka, Bora apod. Anglická varianta jména je zmiňovaná Barbara, ruská mutace pak Varvara, maďarská Borbála.

Významné nositelky

V českém showbusinessu je dnes Barbora nebo Bára jménem velice oblíbeným. Jeho nositelkami jsou mj. zpěvačka Bára Basiková, herečky Barbora Munzarová, Barbora Seidlová,Barbora Hrzánová nebo Barbora Kodetová, moderátorka Barbora Tachecí, v neposlední řadě pak i modelka Bára Kolářová. Na sportovním poli se proslavila česká atletka Barbora Špotáková. Také původní jméno jedné z nejvýznamnějších českých spisovatelek Boženy Němcové je Bára – Bára Panklová. Jméno často nacházíme i v jejím díle, například jako Divou Báru, Barušku nebo Barunku z románu Babička. Svatá Barbora (Barbora z Nikomédie) byla křesťanskou mučednicí. Na její svátek se v období před Vánocemi řežou větvičky, tzv. barborky, aby v teple do Vánoc krásně rozkvetly.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Barbora, stejně jako Barbara nebo Bára je řeckého původu. Vzniklo z řeckého slova "barbados", které se dá přeložit jako "cizinec" či "cizinka". Užívá se také ve významu "člověk, kterému nejde rozumět", vykládá se i jako "brepta". Stejný význam má i slovo barbar.

odvozeno od řeckého barbaros "cizinec" (odtud naše barbar), původní význam je "brbla, brepta", anglická verze jména je Barbara, rusky Varvara

 

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: