Dnes slaví svátek:Roland

Bartoloměj slaví svátek dne 24.08.

Charakteristika

Bartoloměj je prastarým biblickým jménem s pozoruhodným významem. Je jménem jednoho ze svatých apoštolů. V současnosti je i jménem pro nepřehlédnutelného muže, který je za všech okolností svůj.

Odvozeniny a varianty jména Bartoloměj

Mužské křestní jméno Bartoloměj má i zkrácenou verzi v podobě Bartolomej, nemá svůj ženský protějšek. Nejznámější domáckou podobou jména je Bart, také Barta nebo Barty. Jméno Bartoloměj se vyskytuje i v jiných jazycích. Slováci ho užívají jako Bartolomej. Anglická varianta jména je Bartholomew, francouzská Bartholomé nebo Barthélemy, německá Bartholomäus. Holansky se jméno užívá jako Bartholomeus, španělsky Bartolomé, italsky Bartolo nebo Bartolomeo. Rusové jméno znají jako Varfolomej.

Významní nositelé

Nejstarším nositelem jména byl jistě svatý Bartoloměj, s jeho osobou se také pojí výklad jména. V české historii jméno nosil například český hudební skladatel Václav Josef Bartoloměj Praupner. V současnosti je nejpopulárnějším Bartolomějem jistě kreslená seriálová postavička Bart Simpson, kterému u nás svůj hlas propůjčil herec a moderátor Martin Dejdar.

Původ a význam jména

Bartoloměj, nebo také Bartolomej, je původem aramejské jméno. Vzniklo ze slovního spojení "bar Talmai" překládaného jako "syn Talmajův". "Talmai" přitom pochází se slova "telem", které se překládá jako "brázda", potažmo "oráč". Jméno Bartoloměj pochází z Bible. V Bibli byl Bartoloměj, resp. Nathanael Bartoloměj jedním z apoštolů. Vlastním jménem byl Nathanael (v překladu "Bůh dal"), jméno Bartoloměj bylo užíváno ve smyslu "syn Talmajův, syn oráče". Některé teorie jméno Bartoloměj významově vysvětlují i jako "bojovný syn".

Trojka je dobrým přítelem, důvěrníkem i životním partnerem. Ví, o co v životě jde a co je skutečně důležité. Má ráda jasno ve všech svých vztazích a nerada lže, protože její paměť je děravá a nikdy si nic nepamatuje příliš dlouho. Je to výhoda, protože tím zapomíná i na špatné a svým přátelům umí odpustit skoro všechny hříchy. Trojka je nadaná a skvělá osobnost, má také sklony k umělecké činnosti a nikdy nekoná bez přemýšlení. Její fantazie je dobře rozvinutá a dokáže se naslouchat potřebám a potřebám jiných. Nikdy není umíněná ani neústupná.
Toto jméno je vhodné pro znamení Raka, Panny a Kozoroha. Vhodnou barvou je fialová, hnědá a všechny pastelové barvy.

Svátky v ostatních měsících: