Dnes slaví svátek:Jan

Beáta slaví svátek dne 25.10.

Charakteristika

Beáta je krásným jménem pro krásnou ženu, která dokáže rozdávat radost a štěstí. Původně latinské jméno i v dnešním moderním jazyce zní pozoruhodně.

Odvozeniny a varianty jména Beáta

Ženské křestní jméno Beáta se vyskytuje i ve zkrácené podobě Beata nebo latinské verzi Beatrix, Beatrice. Českou podobou jména je Blažena. Jméno nemá mužský protějšek. Domácky se jméno užívá jako Bea, Beátka, Betka, Beátečka apod. Jméno Beáta se ve stejné formě vyskytuje i ve slovenštině nebo maďarštině. Angličtina užívá tvar Beata, stejně jako italština nebo polština. Německá verze jména je Beate.

Významné nositelky

Nejvýznamnější českou nositelkou jména je proslulá česká módní návrhářka Beata Rajská. Jméno nosí i Beáta Matyášová, autorka knihy Klára nad propastí, také německá spisovatelka Beate Morgenstern. Slovenské nositelky jména reprezentuje popová zpěvačka Beáta Dubasová.

Původ a význam jména

Beáta (nebo zkráceně jen Beata) je ženským křestním jménem s latinským původem. Vychází z latinského slova "beatus" s významem "šťastný, blažený" nebo "beatrix" s významem "oblažující", "člověk, který přináší radost". Další teorie spojují původ jména s italským slovem "beata", které se překládá jako "požehnaná".

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: