Dnes slaví svátek:Kristýna

Bedřich slaví svátek dne 01.03.

Charakteristika

Jméno Bedřich v sobě ukrývá eleganci, šarm i vtip. Je jménem pro muže, který umí užívat svoji moc k potěše ostatním, jménem pro muže, který žije s ostatními v míru.

Odvozeniny a varianty jména Bedřich

Mužské křestní jméno Bedřich má i svůj ženský protějšek ve jménu Bedřiška. Domáckými podobami jména jsou Béďa, Béda, zdrobněle pak například Bedřišek. Bedřich je českým jménem, které se v ostatních jazycích přibližuje své původní podobě "Fridurihhi". Německy se užívá jako Friedrich nebo zkráceně Fritz, anglicky Frederic nebo Frederick, francouzsky Frédéric. Polština zná jméno jako Fryderyk, maďarština jako Frigyes, italština jako Federico, stejně tak i španělština. Slováci užívají jméno jako Fridrich.

Významní nositelé

V oblasti hudební najdeme významného českého zástupce jména, je jím autor mnoha věhlasných oper, mj. opery Prodaná nevěsta, Bedřich Smetana. Jméno nosil také český jazykovědec Bedřich Hrozný. V historii pak najdeme i českého knížete Bedřicha, německého císaře jménem Fridrich I. Barbarossa nebo pruského krále Fridricha II. Velikého.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Bedřich má staroněmecký původ. Vyvinulo se ze staroněmeckého jména Fridurihhi. První část jména "Fridu" lze přeložit jako "mír" a druhou část "rihhi" jako "vládce". Fridurihhi, německy Friedrich, česky Bedřich se tak významově předkládá jako "mírumilovný vládce". Významově je tak jméno Bedřich spojené se jmény Miroslav nebo Lubomír. Česká podoba jména vznikla ve staročeštině, která zaměňuje písmeno F (ze jména Fridurihhi) za B.

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: