Dnes slaví svátek:Nataša

Běla slaví svátek dne 21.01.

Charakteristika

Lehké a jednoduché, takové je jméno Běla. Příjemně zvučné jméno Běla je jménem pro zářivou bytost. Bílá barva a doslova nevinný význam jména se pojí i s jeho nositelkou.

Odvozeniny a varianty jména Běla

Běla má své alternativy v podobě jmen Blanka, Albína nebo Kandida. Jméno je ryze ženským, nemá mužskou verzi. Domáckými podobami jména jsou Bělina, Bělinka, Bělička, Běluška, Bělka nebo Bělča. Balkánskou verzí jména je Bjela.

Významné nositelky

U nás patří ke známým nositelkám jména například fotografka Běla Kolářová nebo herečka Běla Jurdová. Vysokou popularitu zaznamenává také Zlata Adamovská alias Běla Páleníková jako postava televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Původ a význam jména

Běla je ženským křestním jménem slovanského původu. Relativně nové jméno se vyvinulo z francouzského jména Blanche (česky Blanka) s významem "bělostná", "bílá", "čistá" či "nevinná". Je tak slovanskou alternativou francouzského jména Blanka, latinského Albína nebo Kandida.

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: