Dnes slaví svátek:Pavla

Benedikt slaví svátek dne 12.11.

Charakteristika

Pro někoho se jméno Benedikt může zdát zastaralé, někdo dokáže ocenit jeho křesťanský původ a význam, někdo jméno vidí jako honosné, vhodné pro úctyhodného muže. Jisté je, že jméno zní jako zvon a má nezaměnitelný charakter.

Odvozeniny a varianty jména Benedikt

Mužské křestní jméno Benedikt se v češtině vyskytuje i ve variantách Beneš, Benek nebo Benda (často užívaných jako příjmení). Domácky se Benedikt může označovat jako Ben nebo Béna. Jméno Benedikt zná i němčina, srbština nebo ruština (ta užívá i variantu Venedikt), angličtina jméno užívá jako Benedict nebo Bennet, francouzština jako Benoît, španělština jako Benito, italština jako Benedetto. Maďaři jméno znají jako Benedek, Slováci jako Beňadik.

Významní nositelé

Významným křesťanským nositelem jména byl svatý Benedikt z Nursie, který žil na přelomu pátého a šestého století. Má být autorem tzv. Benediktovy řehole a zakladatelem Řádu svatého Benedikta, nejstaršího mnišského řádu v Evropě. Svatý Benedikt je od roku 1964 také patronem Evropy. V historii se proslavil i nizozemský filosof 17. století Baruch Spinosa (lat. Benedikt Spinosis). Jméno nosilo asi 16 papežů, je jménem i současného papeže Benedikta XVI.

Původ a význam jména

Benedikt je prastarým křesťanským jménem. Jde o mužské křestní jméno původem z latiny. Vyvinulo se z latinského slova "benedictus", které se dá přeložit jako "blahoslavený" nebo "požehnaný". Kořeny jména sahají až do hebrejštiny. Již asi v 6. století př. n. l. mělo být v podobě Báruch jménem písaře proroka Jeremiáše. Od té doby se stalo jménem mnoha řeholníků i křesťanských papežů. Česká podoba jména je Blahoslav, řecká pak Makarios nebo Makar.

Pochází z benedictus "požehnaný", popřípadě "blahoslavený", je obdobou řeckého jména Makarios nebo českého Blahoslav, z domácích podob vznikla některá naše příjmení jako Benek, Benda, Beneš ap.

 

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: