Dnes slaví svátek:Nataša

Bernard slaví svátek dne 20.08.

Charakteristika

Bernard je jménem pro pravého muže, silného, statného a odvážného. Bernard je tvrdé, doslova medvědí jméno, které se k mužům skvěle hodí.

Odvozeniny a varianty jména Bernard

Mužské křestní jméno Bernard nebo Bernardín (starší podoba jména) má i ženské varianty, vedle jména Bernadeta to může být i francouzské Bernadette, Bernardina, Bernardína nebo Bernarda. Domáckými variacemi jména jsou Bern, Berny, Berník, Berťa apod. Jméno Bernard užívá i polština, francouzština nebo slovenština, případně jako Bernát. Bernard se vyskytuje i v angličtině společně s variantou Barnard, v němčině se užívá jako Bernhard. Maďarština zná jméno jako Bernát, italština a španělština pak jako Bernardo. Latinská podoba jména je Bernardus.

Významní nositelé

Zatímco v Česku je jméno Bernard proslulé především díky rodinnému pivovaru, ve světové historii nacházíme jméno i v oblasti matematiky, filosofie nebo literatury. Jméno nosil například Bernard Bolzano, významný matematik a filosof, spisovatel Bernard Cornwell nebo anglický dramatik a prozaik přelomu 19. a 20. století George Bernard Shaw.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Bernard je starogermánského původu. Vzniklo spojením původních německých slov "bär" (v překladu "medvěd") a "hart" (v překladu "tvrdý"). V doslovném překladu se tak jméno dá přeložit jako "tvrdý, drsný medvěd", potažmo pak jako "statný jako medvěd", "silný jako medvěd".

Pochází z německého Bernhard, první složka Bär znamená "medvěd". Význam jména je "statný (tvrdý) jako medvěd".

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: