Dnes slaví svátek:Nataša

Berta slaví svátek dne 23.09.

Charakteristika

Není náhodou, že známá Bílá paní z hradu Pernštejn se jmenovala Perchta. "Bílá" totiž byla již dle významu svého jména. Doslova "Bílou paní" se může stát každá žena jménem Perchta nebo Berta, její jméno ji k tomu přímo předurčuje.

Odvozeniny a varianty jména Berta

Ženské křestní jméno Berta má staročeskou variantu v podobě Perchta a další mutaci ve jménu Bertina. Domácky se Bertě může říkat právě Bertina, Bertinka, Bertička nebo Bertuška. Jméno Berta se vyskytuje i ve slovenštině, němčině, ruštině, italštině, španělštině nebo maďarštině. Spolu s variantou Bertha jméno Berta užívá i angličtina. Francouzština ho zná jako Berte nebo Berthe.

Významné nositelky

Vedle Bílé paní z Pernštejna nosila jméno například česko-rakouská baronka, pacifistka a spisovatelka Bertha Sophia Filicita Von Suttner, rozená hraběnka Kinsky. Slavnou nositelkou jména je i Berta Macháčková, dcera ještě slavnějších rodičů – herce Jiřího Macháčka a režisérky Kristiny Dufkové.

Původ a význam jména

Berta je ženským křestním jménem s německým původem. Bylo odvozeno ze staroněmeckého slova "berath", které se překládá jako "zářící", "skvostná", "skvělá". Staročeskou podobou tohoto jména je jméno Perchta se stejným významem.

Pochází ze staroněmeckého Berahta, význam jména je "zářící, skvělá".

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: