Dnes slaví svátek:Hanuš

Blahoslav slaví svátek dne 30.04.

Charakteristika

Kdo by nechtěl být požehnaný od Boha? Svým jménem je požehnaný právě Blahoslav. Archaické jméno má svůj doslova blahoslavený původ a jistě stojí za pozornost.

Odvozeniny a varianty jména Blahoslav

Blahoslav je staročeským mužským jménem, které má i latinskou podobu Benedikt. Ženským protějškem jména je Blahoslava. Domáckými podobami jména jsou Bláha, Blažek, Blahoš, Slávek, Sláva apod. Jméno se v češtině vyskytuje jako křestní jméno i příjmení.

Významní nositelé

Mezi významné nositele jména patří například český literární historik Blahoslav Dokoupil nebo český filosof a teolog Jan Blahoslav Kozák. Jako příjmení jméno nosil i Jan Blahoslav, biskup Jednoty bratrské, teolog a spisovatel 16. století.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Blahoslav je původem z latiny. Typicky slovanské jméno vzniklo pravděpodobně z latinského jména Benedictus, které znamená "požehnaný" či "blahoslavený". Kořeny slova přitom sahají až do hebrejštiny. Blahoslav se tedy skutečně vykládá jako "blahoslavený" nebo "šťastně slavený" ve významu "požehnaný od Boha". Jméno Blahoslav bývá spojováno také s řeckými jmény Makarios nebo Makar stejného významu.

Význam jména Blahoslav je zřetelný, znamená "blahoslavený", ve smyslu "požehnaný od Boha". Blahoslav je českou podobou latinského jména Benedikt.

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: