Dnes slaví svátek:Kristýna

Blanka slaví svátek dne 02.12.

Charakteristika

Hravé jméno Blanka je jménem pro zářivou dívku i ženu. Je milé, nevinné a čisté, stejně jako jeho nositelka.

Odvozeniny a varianty jména Blanka

Blanka má i svoji českou variaci ve jménu Běla, významově je příbuzná také se jménem Albína. Jméno Blanka jako takové nemá svůj mužský protějšek. Zdrobněle se jméno zažilo jako Blanička, domácky pak jako Bláňa nebo Blanča. Jméno se užívá i v jiných jazycích, například v italštině jako Bianca, ve španělštině jako Blanca. Právě z těchto jazyků se české jméno Blanka vyvinulo.

Významné nositelky

V české historii se Blanka jmenovala první manželka Karla IV., šlo o Blanku z Valois. V současnosti je u nás asi neznámější nositelkou jména Blanka Matragi, proslulá módní návrhářka. Jméno nosí také české herečky Blanka Waleská nebo Blanka Bohdanová. Jméno Blanka náleží i k pražskému tunelovému komplexu, který se má stát nejdelším silničním tunelem v České republice. Jeho výstavba začala v roce 2007 a plánované dokončení je v roce 2014.

Původ a význam jména

Blanka je českým ženským jménem, které má svůj původ ve středověké latině. Bylo odvozeno ze slova "blancus", které se dá přeložit jako "bílá, bělavá, bělostná, čistá, neposkvrněná". Česká podoba se zřejmě vyvinula ze španělského jména "Blanca", příp. italského "Bianca". Všechna jména mají stejný význam.

doslovný význam v románských jazycích je "bílá", domácí ekvivalent je nově Běla, obdobný význam má též Albína

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: