Dnes slaví svátek:Nataša

Blažej slaví svátek dne 03.02.

Charakteristika

I přes svůj nechvalný význam je jméno Blažej zajisté krásným jménem pro milého a šikovného muže. Ačkoli by měl mít Blažej dle významu svého jména minimálně problémy s mluvou a hlasovým projevem, svatý Blažej jako patron zpěváků a řečníků ho jistě před těmito patáliemi ochrání.

Odvozeniny a varianty jména Blažej

Mužské křestní jméno Blažej má i svoji ženskou variantu v podobě jména Blažena, které má však jiný původ a význam. Blažej se domácky může nazývat Bláža, Blažík, Blažejek apod. Jméno Blažej znají i na Slovensku. V angličtině se užívá jako Blase, v němčině Blasius, stejně jako v latině. Řecká podoba jména je Blasios, francouzská Blaise, ruská Vlasij nebo Vlas.

Významní nositelé

Jméno Blažej je oblíbenější na Slovensku více než v Čechách. Slavnými Blažeji jsou tak především Slováci, mj. Blažej Felix Bulla, dramatik a hudební skladatel nebo Blažej Baláž, malíř a grafik.

Původ a význam jména

Blažej je mužským křestním jménem. Na první pohled by se mohlo zdát, že má souvislost se slovem blažený, ale není tomu tak. Jméno pochází pravděpodobně z řečtiny a jeho význam není zdaleka tak lichotivý. Dle jedné z teorií o původu pochází z řeckého slova "blasios", které se dá přeložit jako "trpící na zápal kloubů", "člověk, kterého trápí klouby". Další verze výkladu jména vychází ze slova "bleché", které znamená "kokta, brepta, breptavý, neobratný" nebo dokonce "tupý, hloupý".

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: