Dnes slaví svátek:Nataša

Blažena slaví svátek dne 10.05.

Charakteristika

Blažena je jménem pro ryzí ženu. Nositelka jména rozdává ostatním blaho, už jenom podobou svého jména. Blažena je veselá a radostná, ačkoli částečně může mít i introvertní rysy.

Odvozeniny a varianty jména Blažena

Blažena je českým křestním jménem, které má i svoje latinské podoby se stejným významem – Beata, Beatrix, Beatrice. Domácky se Blaženě říká zkráceně Bláža, zdrobněle pak Blaženka nebo Blažka.

Významné nositelky

Jméno Blažena nosila herečka Blažena Holišová nebo Blažena Slavíčková. Asi nejznámější Blážou je Blažena Škopková z Hoštic, filmová postava komediální trilogie Zdeňka Trošky Slunce, seno..., kterou ztvárnila Veronika Kánská.

Původ a význam jména

Blažena je ženským křestním jménem, které se vyvinulo z latiny. Ve svém významu skutečně znamená "blažená". Pochází z latinského slova "beatus", které se překládá jako šťastná, blažená" nebo "člověk, který přináší radost". Stejný význam je přisuzován i latinské verzi jména Beata nebo Beatrix.

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: