Dnes slaví svátek:Nataša

Bohdan slaví svátek dne 09.11.

Charakteristika

Nevšední jméno Bohdan je doslova darem z nebes. Originální jméno nosí muži, které má rád Bůh a snad je mají rádi i ženy.

Odvozeniny a varianty jména Bohdan

Mužské křestní jméno Bohdan má i svůj ženský protějšek v podobě jména Bohdana. Domácky se Bohdanovi říká Bóža, Bóďa, Boďa, Dan, zdrobněle pak Bohdánek. Bohdan je jménem zvláště oblíbeným v zemích Balkánu. Jméno Bohdan znají i Srbové, Ukrajinci nebo Slováci. Jihoslovanská podoba jména je Bogdan, takto jméno znají i Rusové, Poláci nebo Rumuni.

Významní nositelé

U nás patří mezi nejznámější nositele jména například český herec Bohdan Tůma, režisér Bohdan Sláma, tenista Bohdan Ulihrach nebo plastický chirurg Bohdan Pomahač. Na Slovensku proslul houslista a dirigent Bohdan Warchal.

Původ a význam jména

Bohdan je mužským křestním jménem se slovanským původem. Vychází z řeckého jména Theodor, které se překládá jako "boží dar", "dar od Boha" (slovo "theos" se z řečtiny překládá jako "Bůh", "dor" pak jako "dar"). Bohdan je slovanskou podobou jména Theodor se stejným významem.

Význam jména je "boží dar, bohem daný", svým překladem odpovídá řeckému Theodor

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: