Dnes slaví svátek:Kristýna

Bohdana slaví svátek dne 11.01.

Charakteristika

Bohdana je jménem s nádherným významem, žena Bohdana je doslova darem od Boha. Pro své okolí má být potěšením a radostí. Bohdana je elegantní, nadčasové jméno, které si jeho nositelka jistě zaslouží.

Odvozeniny a varianty jména Bohdana

Ženské křestní jméno Bohdana má svůj mužský protějšek v podobě jména Bohdan. Původní řeckou podobou jména je Theodora. Domáckými variantami jména Bohdana jsou Bóďa, Boda, Dana, Danka, zdrobněle se pak užívá Bohdanka či Bohdanečka.

Významné nositelky

V České republice jméno nosí jistě neznámější knihovnice Bohdana Stoklasová, novinářka Bohdana Jarošová nebo světově proslulá modelka s obličejem princezny Bohdana Kovářová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Bohdana má stejný původ jako mužské jméno Bohdan. Vyvinulo se jako slovanská podoba řeckého jména Theodora. Překládá se tak jako "dar boží", "Bohem darovaná" ("theos" v řečtině znamená "Bůh" a "dor" "dar, dárek"). Ženské křestní jméno Bohdana má stejný původ jako mužské jméno Bohdan. Vyvinulo se jako slovanská podoba řeckého jména Theodora. Překládá se tak jako "dar boží", "Bohem darovaná" ("theos" v řečtině znamená "Bůh" a "dor" "dar, dárek").

překlad řeckého jména Teodora. Theos znamená "bůh", dor se překládá jako "dar", význam jména je tedy "bohem dána, boží dar".

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: