Dnes slaví svátek:Nataša

Bohumila slaví svátek dne 28.12.

Charakteristika

Není s podivem, že význam jména Bohumila je "milovaná od Boha", "Bohem milující" nebo také "Boha milující". Krásné české jméno tak má náboženský kontext, právě kvůli nadčasovým hodnotám má však své místo i v současné moderní době.

Odvozeniny a varianty jména Bohumila

Jméno Bohumila se vyskytuje i v mužské variantě jako Bohumil. Významově je pak shodné nebo obdobné se jmény Theofila, Theofil. Domáckými podobami jména jsou Bohuna, Bohunka, Bohuška, Bobča, Bobina nebo zdrobněle Bohumilka.

Významné nositelky

Jméno Bohumila najdeme mezi českými herečkami, jméno nosila například herečka Bohumila Myslíková, známá jako maminka Šafránková filmového básníka a lékaře Pavla Kříže. Také česká spisovatelka se honosí jménem Bohumila, jde o Bohumilu Gregörovou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Bohumila má stejně jako jeho mužský protějšek Bohumil řecký původ. Pochází z řeckého jména Theofila s významem "milá Bohu", "Bohem milovaná" nebo také "ta, která miluje Boha" ("théos" se z řečtiny překládá jako "Bůh" a "filos" jako "milý". Bohumila je tak slovanskou podobou jména Theofila.

slovanské jméno, obdoba původem řeckého Teofila (ženský protějšek k Teofil), první složka jména je z řeckého theós "bůh", druhá filos "milý", význam jména je "milá bohu"

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: