Dnes slaví svátek:Čeněk

Bohuslav slaví svátek dne 22.08.

Odvozeniny a varianty jména Bohuslav

Mužské křestní jméno Bohuslav má i svůj ženský protějšek ve jménu Bohuslava. Staročeská podoba jmen je pak Božislav a Božislava. Jde o slovanská jména, významově příbuzná s řeckým jménem Timotej. Jméno Bohuslav má nespočet domáckých variant, mezi jinými například Bohouš, Bohuš, Bohoušek, Bóža, Božek, Slávek, Sláva nebo Sláveček. Jméno Bohuslav se vyskytuje i ve slovenštině, srbochorvatská varianta jména je Bogoslav nebo Bogislav, polská pak Bohuslav. Španělsky se jméno užívá jako Boguslávo.

Významní nositelé

Z významných českých nositelů jmenujme například hudebního skladatele Bohuslava Martinů, historika a zeměpisce Bohuslava Balbína, básníka a prozaika Bohuslava Hasištejnského, spisovatele a malíře Bohuslava Reyneka, architekta Bohuslava Fuchse nebo chemika Bohuslava Braunera. Bohouš Josef si říká i český rockový zpěvák, člen skupiny Burma Jones nebo Děda Mládek Illegal Band.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Bohuslav má na první pohled patrný význam, je jím "Bohu sláva" nebo také "budiž Bohu sláva". Jméno představuje slovanskou variantu řeckého jména Thimotheus, Timotej, stejně jako jeho ženská podoba Bohuslava.

Význam jména je "bohu (budiž) sláv

 

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: