Dnes slaví svátek:Pavla

Boleslav slaví svátek dne 06.09.

Charakteristika

Boleslav je mužem, který je předurčen k velké slávě. Zajímavé české jméno se prolíná celou českou historií a zaručuje mužům úspěch a slávu i dnes, alespoň dle svého významu.

Odvozeniny a varianty jména Boleslav

Mužské křestní jméno Boleslav se pojí svým původem a významem s ženským jménem Boleslava. Významově je spojené i s latinským jménem Magnus. Domáckou variantou jména je především Bolek, dále pak také Boleček, Bolka, Sláva nebo Slávek. Jméno Boleslav se vyskytuje i ve slovenštině, v ruštině nebo v bulharštině, užívá ho i srbochorvatština, příp. ve variantě Boljeslav. Polština zná jméno jako Bolesław. Boleslav se užívá nejenom jako křestní jméno, ale známe ho (v ženském rodu) i jako jméno dvou českých měst, jde o Mladou Boleslav a Starou Boleslav.

Významní nositelé

Boleslav I. zvaný Ukrutný byl českým knížetem z rodu Přemyslovců, který žil v 10. století. I přesto, že byl dle některých teorií vrahem svého mladšího bratra – sv. Václava, patřil k neúspěšnějším vladařům české historie. Polská historie zná z téže epochy polského knížete, posléze krále Boleslava I. Chrabrého, který byl dočasně také panovníkem v Čechách. Jménem Boleslav Jablonský si nechal říkat Karel Eugen Tupý, český romatický básník 19. století. V současnosti patří k nejvýznamnějším nositelům jména populární herec, komik a moderátor Bolek Polívka.

Původ a význam jména

Boleslav je mužské křestní jméno s pravoslavným původem. Slovanské jméno vzniklo z části "bolje", která znamená "velko-, vysoko-", a části "slav" ve významu "slavný". V doslovném překladu se tedy jméno dá přeložit jako "velkoslavný", stejný význam má i jeho ženská varianta Boleslava. Cizojazyčnou alternativou jména je pak latinské Magnus.

Jméno pravoslavného původu, první složka bolje, znamená "velko-, vysoko" a drudá -slav "slavný. Význam jména je tedy "více slávy, slavný, velkoslavný".

 

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: