Dnes slaví svátek:Alexandra

Bořek slaví svátek dne 12.07.

Odvozeniny a varianty jména Bořek

Jméno Bořek se vyskytuje i ve své původní staroslovanské variantě Bořivoj. Ženská forma jména neexistuje. Domácky se Bořek označuje jako Bořa, Bořík nebo Bořeček.

Významní nositelé

Jméno ve své původní podobě nosil první český vladař Bořivoj I. Slavným nositelem jména v současnosti je Bořek Slezáček, moderátor, herec a producent. Proslavil se zejména prostřednictvím svých ještě slavnějších partnerek. Jeho bývalou přítelkyní je moderátorka Tereza Pergnerová nebo modelka Alena Šeredová. Jeho bývalou manželkou je světově úspěšná modelka Simona Krainová.

Původ a význam jména

Bořek je zkrácenou podobou jména Bořivoj. Vychází, stejně jako jméno Bořivoj, ze dvou staroslovanských slov – "boroti" ("bojovat") a "voj" ("vojsko, vojáci"). Bořek se tak dá významově přeložit jako "velitel vojáků, "ten, kdo vede vojsko do boje".

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: