Dnes slaví svátek:Nataša

Boris slaví svátek dne 05.09.

Charakteristika

V jednoduchosti je krása. To potvrzuje i jméno Boris. Rázné slovanské jméno má několik verzí výkladu, ale ten nejpřívětivější je jistě: "muž bojující za to, aby udělal svět lepším".

Odvozeniny a varianty jména Boris

Boris je ryze mužským křestním jménem, bez ženské varianty. Při hledání původu jména bývá spojováno se jmény Borislav, Borimír, Bogoris nebo Bors. Domáckými variantami jména Boris je Borisek, Borísek, Borka, Borko nebo Borík. Jméno Boris zdaleka neužívá pouze čeština. Jméno se vyskytuje i v angličtině, němčině, ruštině, italštině, holandštině, rumunštině nebo srbochorvatštině. Polská podoba jména je Borys, maďarská Borisz.

Významní nositelé

Nejvýznamnějším nositelem jména, minimálně pro Bulhary je určitě Boris Bulharský. Byl prvním křesťanským vládcem Bulharů, posléze mnichem. Vládl v 9. století. Svatý Boris Roman byl jedním z křesťanských mučedníků. V dějinách nacházíme i další slavné nositele jména, například v Rusku to byli spisovatelé Boris Akutin nebo Boris Pasternak, ruský car Boris Godunov nebo politik a ruský prezident Boris Jelcin. I Francie má svého spisovatele jménem Boris, jde o Borise Viana. V Německu proslul především tenista Boris Becker. Z českých představitelů jmenujme hudebního skladatele Borise Urbánka, herce Borise Rösnera nebo Borise Korbela, česko-amerického podnikatele.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Boris má slovanský původ a několik variant výkladu. Výkladové teorie spojují jméno Boris se jmény Borislav (v překladu "proslavený bojem") či Borimír (v překladu "bojuj za mír", "dělej svět lepším"). Další prameny pak vznik jména Boris dávají do souvislosti s bulharským vládcem Bogorisem. Jeho jméno se vyvinulo z mongolského slova "bogori" ve významu "malý", stejný význam by pak mělo i jméno Boris. Boris je však nápadně podobné i se jménem užívaným Kyjevskými Slovany, tedy Bors.

Vykládá se jako Borislav, tj. "bojem slavný", nebo Borimír, tj. "bojuj se světem za mír" nebo "podněcuj svět". Někdy se hodnotí i jako zkrácenina jména bulharského vládce Bogorise (z mongol. bogori -"malý").

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: