Dnes slaví svátek:Roland

Bořivoj slaví svátek dne 30.07.

Charakteristika

Ač dnes může jméno Bořivoj znít značně archaicky, stále mu zůstává jeho honosný význam. Vždyť každý z mužů je rozeným vůdcem. Žádný muž by se neměl bát boje a měl by umět bojovat o vítězství. Muž jménem Bořivoj vždy může navázat na svého předchůdce – prvního českého panovníka.

Odvozeniny a varianty jména Bořivoj

Jméno Bořivoj je ryze mužské, jeho zkrácenou podobou je Bořek. Domáckými variantami jména jsou Bořa, Bořík, také Vojan nebo Vojek. Jméno Bořivoj zná i slovenština nebo srbochorvatština jako Borivoj, polština užívá mutaci Borzywoj.

Významní nositelé

Jméno Bořivoj se nedílně pojí s historicky prvním panovníkem českých zemí, zároveň i prvním křesťanským panovníkem. Byl jím Bořivoj I. Patří tak k jednomu z nejvýznamnějších mužů českých dějin. Bořivoj II. byl pak český kníže 12. století. Mezi další slavné nositele jména patřil český režisér Bořivoj Zeman nebo populární herec Bořivoj Navrátil.

Původ a význam jména

Bořivoj je staroslovanským mužským jménem. Vyskytuje se i ve zkrácené podobě jako Bořek. Význam obou jmen je shodný, tedy "bojovník", "ten, kdo vede vojsko do boje". Jméno vychází ze dvou staroslovanských slov. Prvním je "boroti" s významem "bořit, bojovat", druhým pak "voj", které představuje množné číslo ke slovu "voják, vojín".

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: