Dnes slaví svátek:Pavla

Božena slaví svátek dne 11.02.

Charakteristika

Božena je oblíbeným jménem našich babiček. Je také spojeno se slavným českým románem Babička, jehož autorkou byla spisovatelka jménem právě Božena - Božena Němcová.

Odvozeniny a varianty jména Božena

Božena je ryze ženským jménem, které je příbuzné s latinskými jmény Benedikta, Theodora nebo Beatrix, Beáta. Domáckými podobami jména jsou Bóža nebo Boženka.

Významné nositelky

Jednou z nejznámějších nositelek jména je jistě spisovatelka Božena Němcová (vlastním jménem Božena Panklová), autorka románu Babička. Jméno nosila i další spisovatelka Božena Benešová nebo současná autorka a publicistka Božena Správcová. Božena Křesinová byla českou kněžnou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Božena je slovanského původu. Má význam "blahoslavená", "bohem obdařená" či "bohem milovaná", potažmo pak také "požehnaná", "blažená". Význam jména je patrný již na první pohled. Koncovka –ena v češtině vyjadřuje vlastnost základního jména, tedy v případě jména Božena vlastnost křesťanského Boha. Významově je tak jméno Božena příbuzné s latinskými jmény Benedikta, Theodora nebo Beatrix.

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: