Dnes slaví svátek:Nataša

Břetislav slaví svátek dne 10.01.

Charakteristika

Krásné staročeské jméno Břetislav je jedním z mála jmen, které skutečně hlučí. Zní jako zvon do dáli, typický pro toto jméno je právě jeho zvuk.

Odvozeniny a varianty jména Břetislav

Břetislav je mužským křestním jménem s ženskou variantou ve jménu Břetislava, které se však užívá jen zřídka. Domáckými variantami jména je Břéťa, Břetík, Sláva, Slávek či zdrobněle Břetislávek. Břetislav je jméno slovanské, které se vyskytuje ještě ve slovinštině jako Bretislav nebo v ruštině jako Brjačislav.

Významní nositelé

V české historii nalézáme jméno Břetislav jako jméno českých knížat. Jméno nosil například Břetislav I. nebo Břetislav II. Také slavný český heraldik je nositelem tohoto jména, jde o Břetislava Štorma. Jméno nosí i geofyzik Břetislav Staš, který je prvním manželem populární herečky Jiřiny Bohdalové a otec herečky Simony Stašové.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Břetislav je slovanského původu. Je složeno ze dvou slov, z nichž první je staročeské "břečeti" ve významu "hlučet, být hlučný, dělat rámus", druhé má pak význam "slavný". Jméno se tedy dá přeložit jako "být slavný (bojovým) hlukem/rykem".

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: