Dnes slaví svátek:Pavla

Bronislav slaví svátek dne 03.09.

Charakteristika

Bronislav je doslova slavným slovanským jménem, alespoň dle svého významu. Muži dává do vínku bojovnost a slávu. Nabízí přitom mnoho variant domácích podob, s drsným i jemným podtónem.

Odvozeniny a varianty jména Bronislav

Mužské křestní jméno Bronislav má také ženskou mutaci v podobě jména Bronislava. Alternativou jména se stejným významovým překladem je i Branislav. Domáckými podobami jména jsou Broňa, Broněk, Broník, také Slávek, Sláva, Sláveček aj. Jméno Bronislav i Branislav se vyskytuje i ve slovenštině. V podobě Bronislav ho zná i ruština. Polská verze jména je Bronisław, německá Bronislaw.

Významní nositelé

U nás byl asi nejznámějším nositelem jména herec Bronislav Poloczek, jméno nosí i divadelní a muzikálový herec Bronislav Kotiš. Na Slovensku mezi slavné nositele jména patří herec a zpěvák Braňo Polák nebo herec Bronislav Křižan. Významné nositele jména však najdeme i v jiných oblastech než je herectví, v Česku půjde například o orientalistiku a Bronislava Ostřanského, v Polsku je to dokonce politika a prezident Bronisław Komorowski. Jako antropolog, sociolog a etnograf se proslavil polsko – britský vědec přelomu 19. a 20. století Bronisław Malinowski.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Bronislav je ryze slovanského původu. Je alternativou jména Branislav, které má stejný význam. Jména vycházejí ze dvou slov, první část se dá přeložit jako "bitva", druhá pak jako "slavný". Jméno se pak významově překládá jako "slavný bojovník", "bojující za slávu", také "bránící/chránící slávu".

Varianta jména Branislav, kde první složka znamená "bitva", druhá část se vykládá jako "slavný". Význam jména je "slavný v boji, slavný bojovník".

 

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: