Dnes slaví svátek:Nataša

Cecílie slaví svátek dne 22.11.

Charakteristika

Ač je v případě tohoto jména jeho význam téměř nezpochybnitelný, patronka všech Cecílií, ale také hudby, hudebníků, zpěváků nebo básníků, rozhodně slepá nebyla. I přes latinský překlad si může každá žena jménem Cecílie vzít vzor právě ve svaté Celílii, krásné a oddané ženě.

Odvozeniny a varianty jména Cecílie

Cecílie je ženským křestním jménem, které má i zkrácenou variantu v podobě Cecilia. Mužský protějšek se vyskytuje jen sporadicky, je jím jméno Cecil. Domáckými podobami jména jsou Cecilka, Cecila, Celka, Celinka nebo Cilka.

Významné nositelky

V celé historii a zejména v křesťanství patří svatá Cecílie k nejčastěji zobrazovaným světcům a je tedy jistě i jednou z nejvýznamnějších nositelek jména. Jméno nosí i česká spisovatelka Cecílie Jílková. Jeho slavnou nositelkou byla i francouzská autorka Cécile Aubryová, vlastním jménem Anne José Bénardová. Za zmínku stojí i Cecílie kroužkovaná, lat. Siphonops annulatus, kterou najdeme v říši hmyzu - jde o červora z čeledi Cecíliovitých.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Cecílie, také zkráceně Cecilie, má svůj původ v latině. Vzniklo z latinského slova "caecus", které znamená "slepý", "špatně vidící" nebo "krátkozraký". Bylo odvozeno ze slova "caecilia", což je zdrobnělou, ženskou variantou slova "caecilius" ("malý slepec"). Doslova by se tak dalo přeložit i ve smyslu "ta malá, co špatně vidí".

Jednička je typickým vůdcem, její schopnosti jsou výjimečné a umí se v každém prostředí dostat do popředí. Vždy kolísá mezi dobrem a zlem - umí být dokonalým člověkem, který má pevné mravní zásady, ale umí být i zločincem a tajným donašečem. V duši jedničky se často bije dobro a zlo, těžko se na ni tedy lze 100% spolehnout. V lásce potřebuje vášnivého a smyslného partnera, který by jí pomohl najít klid a vyrovnanost. Potřebuje lásku a upřímnost, ale nevyžaduje časté projevování citů. Hodně dává, ale požaduje vždy rovnocenné jednání a přímý rozhovor.
Toto jméno je vhodné pro znamení Kozoroha, Panny, Býka a Ryb. Vhodné barvy jsou červená, oranžová a tmavé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: