Dnes slaví svátek:Julius

Čeněk slaví svátek dne 19.07.

Charakteristika

České jméno Čeněk má i svoji latinskou podobu a také okázalý význam. Je jménem vítězů a šampionů.

Odvozeniny a varianty jména Čeněk

Mužské jméno Čeněk nemá ženskou variantu. Prostřednictvím svého latinského původu je příbuzné se jmény Vincenc nebo Viktor. Významově je mu blízké i staroslovanské jméno Česlav. Domáckou verzí jména je Čenda, také Čéňa nebo zdrobněle Čeněček.

Významní nositelé

Jméno Čeněk nosil mj. Čeněk Šlégl (vlastním jménem Vincenc Schlögl), český herec, režisér, scénárista a spisovatel, Čeněk Zíbrt (vlastním jménem Vincenc Jan Zíbrt), historik a etnograf. Mezi nositele jména patřil také inženýr, konstruktér a známý český průmyslník Čeněk (Vincenc) Daněk, zakladatel společnosti, ze které posléze vyrostla ČKD.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Čeněk je počeštěnou podobou latinského jména Vincentus. Jméno se vyvinulo z italské verze jména Vincenzo, čeština ho přebrala jako Vinčenc, aby následně vzniklo i jméno Čeněk (dalšími variantami jména je tak i Vincenc nebo Viktor). Význam jména vychází z latinského "vincens", který se dá přeložit jako "vítězný", "vítězící" nebo "ten, kdo přemůže ostatní".

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: