Dnes slaví svátek:Nataša

Čestmír slaví svátek dne 08.01.

Charakteristika

Čestmír je dle výkladu svého jména mírumilovným člověkem, který nedokáže ublížit ostatním lidem.

Odvozeniny a varianty jména Čestmír

Čestmír je mužským křestním jménem, které se vyskytuje také ve variantě Čestimír. Významově je podobné jménům Ctislav nebo Ctirad. Domáckými variacemi jména jsou Češťa, Čestík, Míra nebo Čestmírek.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme například českého spisovatele a dramatika Čestmíra Jeřábka, sochaře Čestmíra Mudruňku, producenta Čestmíra Kopeckého, herce Čestmíra Řandu či Čestmíra Gebouského, manžela herečky Veroniky Jeníkové. Proslavený je také fiktivní hrdina stejnojmenného televizního seriálu Václava Vorlíčka Létající Čestmír.

Původ a význam jména

Čestmír je mužským křestním jménem slovanského původu. Jeho význam je patrný již na první pohled, jméno se vykládá jako "ten, kdo ctí mír". Vzniklo ze dvou slovanských slov, prvním je "čest" a druhým "mír" – znamená "mír", potažmo také "svět".

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: