Dnes slaví svátek:Čeněk

Ctibor slaví svátek dne 09.05.

Charakteristika

Jméno Ctibor dnes může znít mírně archaicky, také jeho význam může být pro mnohé poněkud zastaralý. Který muž by se však neměl chovat čestně? Muži jménem Ctibor to mají ve vínku a dle významu svého jména také mají odvahu o svoji čest bojovat.

Odvozeniny a varianty jména Ctibor

Ctibor je ryze mužským křestním jménem, s archaickou variantou v podobě jména Stibor. Domácky se Ctiborovi může říkat Ctík, Bor, Borek nebo zdrobněle Ctiborek. Jméno Ctibor se užívá i u našich slovenských sousedů.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme například Ctibora Hugo Bezděka, českého lékaře a myslitele přelomu 19. a 20. století. Jméno nosí i Ctibor Turba, český mim, scénárista, režisér a choreograf. Také významný slovenský divadelní a filmový herec byl nositelem tohoto jména, byl jím Ctibor Filčík.

Původ a význam jména

Ctibor (archaicky také Stibor) je mužským křestním jménem slovanského původu. Vzniklo ve staroslovanštině složením dvou slov. První část jména pochází ze slovanského slova "čest", druhá pak ze staroslovanského "boriti" s významem "bojovat". Jméno Ctibor se tak vykládá jako "bojovník za čest", "čestný bojovník", "bojující za čest" apod.

První složka jména obsahuje kmen slova "čest", druhá má slovesný základ bor - z boriti "bojovati, přemáhati" (srovnání s českým bořit). Význam jména je "čestný v boji" nebo "bojující za čest".

 

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: