Dnes slaví svátek:Kristýna

Cyril slaví svátek dne 05.07.

Charakteristika

Jméno Cyril navazuje na prastarou tradici sahající až do starého Řecka nebo Persie. Se jménem Cyril se však pojí i česká historie, jazyk a kultura, Cyril byl spolu s Metodějem bájným slovanským věrozvěstem.

Odvozeniny a varianty jména Cyril

Jméno Cyril má svoji staročeskou podobu ve jménu Crha a ženskou variantu ve jménu Cyrila. Domáckými podobami jména jsou Cyrilek, Cyrda, Cyrďa apod. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině nebo v angličtině. Němčina ho užívá jako Cyrill, Cyrillus, Kyrill nebo Kyrillus, italština jako Cirillo, španělština jako Cirilo, francouzština jako Cyrille.

Významní nositelé

Řeholní jméno Cyril přijal svatý Konstantin, který spolu s Metodějem zavedl v 9. století na Velké Moravě písmo a zasloužil se o užívání staroslověnštiny. Jméno Cyrila a Metoděje se často vyskytuje v barokních textech, oba jsou dodnes považováni za patrony Moravy. Mezi další nositele jména patřil například český skladatel a dirigent Cyril Metoděj Hrazdira nebo český malíř, grafik a ilustrátor Cyril Bouda. Dnes ho nosí například tenista Cyril Suk nebo druhý syn Tatiany Wilhelmové a Pavla Čecháka.

Původ a význam jména

Cyril je mužským křestním jménem řeckého původu. Jméno pochází z řeckého jména "Kyrios" nebo také "Kýros", které se překládá jako "pán, páneček" nebo "vladyka", potažmo může znamenat také "pánův". Další teorie výkladu jména vychází až z perského slova "kuruš" v překladu "slunce". Cyril by tak byl "slunečním mužem", "pánem slunce".

Čtyřka znamená Sílu a Energii. Jde o výraznou osobnost, která k sobě dokáže přitahovat ostatní. Je otevřená a upřímná, ale nerada říká lidem nepříjemná slova, proto ji někdy lze přistihnout i při milosrdné lži. Snaží se za každou cenu dosáhnout porozumění a pro blaho milované osoby je ochotna obětovat i sama sebe. Pokud čtyřka potká svou životní lásku, dokáže s ní dosáhnout jakýkoliv cílů. Nápady čtyřky jsou skvělé, a pokud máte její pomoc, pak není těžko najít cestu k úspěchu. Není sobecká, ani pokrytecká, pro svou otevřenou povahu má i mnoho nepřátel. Útočištěm před nimi je pro ni láska a rodinné zázemí.
Toto jméno je vhodné pro znamení Vah, Střelce, Ryb a Berana. Vhodnou barvou je modrá, oranžová a všechny odstíny zelené.

Svátky v ostatních měsících: