Dnes slaví svátek:Kristýna

Dagmar slaví svátek dne 20.12.

Charakteristika

Dagmar je jménem pro ženu činu, která umí užívat každého dne života a vždy vítá slunce nového dne s úsměvem na tváři. Která žena by taková nechtěla být? Ženy jménem Dagmara to dostaly do vínku.

Odvozeniny a varianty jména Dagmar

Dagmar je ženským křestním jménem, které nemá mužský protějšek. Méně užívanou variantou jména je i Dagmara. Domácky se Dagmara nazývá jako Dáša nebo Dáda, zdrobněle pak jako Dagmarka, Dášička nebo Dášenka. Jméno Dagmar se vyskytuje i v angličtině a švédštině, jako Dagmara se užívá v polštině nebo slovinštině.

Významné nositelky

Jméno Dagmar nosila populární dánská královna Dagmar, dcera českého krále Přemysla Otakara I. Jako Dagmar Dánská (také Marie Sofie Dánská) je pak označována dánská princezna a ruská carevna, manželka ruského cara Alexandra III. V Čechách je známou nositelkou jména Dagmar Havlová (Veškrnová), populární herečka a druhá manželka polistopadového českého prezidenta Václava Havla. Mezi další nositelky jména patří i Dagmar Patrasová, herečka a moderátorka, Dagmar Pecková, operní zpěvačka nebo Dagmar Sobková, česká zpěvačka, která si říká Dasha.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Dagmar (nebo také Dagmara) je pravděpodobně skandinávského původu. Vychází z norského jména Dagmaer. Údajně se vyvinulo ze slova "dagr" s významem "den" a "maer" s významem panna. Dle některých vědců pochází druhá část jména ze slova "mari", v překladu "sláva". Významový výklad jména Dagmar je pak "slavný den", "jitřenka", také "žena milující den" nebo "žena milující slunce". Některé výkladové teorie jméno spojují i s českým jménem Drahomíra, mohlo by jít o jeho odvozeninu.

zvuková obdoba slovanské Drahomíry, polabské Dargomiry, první složka dag se chápe jako "den", druhá mar "slavný", výnam jména je tedy "slavný den", popřípadě "denice" nebo "Jitřenka"

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: