Dnes slaví svátek:Alexandra

Dalibor slaví svátek dne 04.06.

Charakteristika

Příjemné české jméno Dalibor je spojeno s příjemným mužem, který nevyhledává šarvátky a hádky. Dle svého jména usiluje Dalibor o smír, boje s ostatními jsou mu cizí.

Odvozeniny a varianty jména Dalibor

Dalibor je mužským křestním jménem, který je významově shodný s řeckým jménem Telemachos. Staročeská podoba jména je Dalebor. Domáckými variantami jména jsou Dalek, Libor, Bor, Borek nebo zdrobněle Daliborek. Jméno Dalibor se vyskytuje i ve slovenštině nebo srbochorvatštině.

Významní nositelé

Jméno Dalibor nosil legendární rytíř Dalibor z Kozojed, jeho příběh se stal předlohou stejnojmenné opery Bedřicha Smetany. Právě podle Dalibora z Kozojed byla pojmenována také jedna z věží pražského hradu jako Daliborka, koncem 15. století byl totiž prvním vězněm v této nově postavené věži. V současnosti je známým nositelem jména zpěvák pop-music Dalibor Janda nebo herec a moderátor Dalibor Gondík, bratr Adély Gondíkové. Jméno nosil i český grafik Dalibor Chatrný.

Původ a význam jména

Dalibor je mužským křestním jménem slovanského původu. Jméno se skládá ze dvou slov. První "dali" je slovanský tvar dnešního příslovce "dál, dále", převedený do rozkazovací formy. Znamená tedy "oddaluj". Druhá část pochází ze slovanského slova "bor´ba" ve významu "boj" ("boriti" se ze staroslovanštiny překládá jako "bojovat", "přemáhat". Výklad jména Dalibor je tedy "ten, kdo se snaží oddálit boj" nebo potažmo v moderním pojetí i "vyjednavač". Stejný význam pak má i řecké jméno Telemachos ("telé" z řečtiny "daleko", "maché" - boj").

První složkou jména je příslovce dalje (český dále), které se tu přeformovalo na slovesné, rozkazující dali- "vzdaluj", druhá část je staré sloveso boriti "bojovati, přemáhati". Význam je tedy "vzdaluj boj" neboli "boj ať je dále".

 

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: