Dnes slaví svátek:Roland

Dana slaví svátek dne 11.12.

Charakteristika

Dana je dle významu soudkyní, mohla by být i soudnou ženou, vkusnou a odvážnou. Jméno Dana je praktické, jednoduché, má v sobě šarm i nadčasovou eleganci. Ne náhodou bylo populární v minulosti a zůstalo populárním dodnes.

Odvozeniny a varianty jména Dana

Jméno Dana má svůj mužský protějšek ve jménu Dan. Jeho alternativou je i jméno Danuše. Dana je přitom i domáckou variantou jmen Daniela nebo Bohdana. Dana se pak domácky může označovat jako Danka, Danča, Danuš, Dáša, Danuška, Daňulka, Danička apod.

Významné nositelky

Mezi významné české nositelky jména patří například Dana Zátopková, atletka a olympijská vítězka v hodu oštěpem nebo Ing. Dana Drábová, Ph.D., jaderná fyzička a dlouholetá předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Jméno Dana náleží i slavným filmovým či divadelním herečkám, nosila ho například Dana Medřická. Mezi dalšími herečkami stojí za zmínku i populární herečka Dana Morávková nebo Dana Batulková, bývalá manželka Davida Prachaře a matka Jakuba Prachaře.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Dana má hebrejský původ. Vychází z hebrejského slova "dán" s významem "soudit" nebo "rozsoudit". Významově tedy Dana znamená "soudkyně", potažmo i "spravedlivá".

ženský protějšek ke jménu Dan, hebrejské dán znamená "rozsoudil", přeneseně "soudce (soudkyně)"

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: