Dnes slaví svátek:Čeněk

Daniel slaví svátek dne 17.12.

Charakteristika

Jak napovídá význam jména Daniel, jeho nositel je odvážným mužem, který se nebojí lidského soudu a věří v sílu boží spravedlnosti. Daniel je starým hebrejským jménem, které vždy oplývalo moudrostí a nadáním.

Odvozeniny a varianty jména Daniel

Mužské křestní jméno Daniel má svůj ženský protějšek ve jménu Daniela. Zkrácenou verzí je Dan. Domácky se Daniel může nazývat právě jako Dan, také jako Daník, Danek, Dáda, Danouš, Daňula, Danda, Daneček, Danýsek nebo Danielek. Jméno Daniel zná i němčina, francouzština, španělština, polština, finština nebo švédština, spolu s mutací Dany také angličtina. Italská podoba jména je Daniele, bulharská Danail, maďarská Dániel, ruská Daniil nebo Dáňa. Čeština jméno Daniel užívá i jako příjmení.

Významní nositelé

Mezi populární nositele jména patří například čeští zpěváci Daniel Landa nebo Daniel Hůlka. Do světové literatury se díky svému románu Robinson Crusoe nesmazatelně zapsal britský spisovatel Daniel Defoe. Významným literátem světového formátu je i český spisovatel Josef Škvorecký, jehož romány se prolíná postava Danny Smiřického. Jméno najdeme i mezi herci. Půjde například o anglického herce jménem Daniel Michael Blake Day-Lewis nebo Daniela Radcliffa, který je známý jako filmový Harry Potter. V dějinách vědy rozhodně nelze přehlédnou německého fyzika Daniela Gabriela Fahrenheita.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Daniel i jeho zkrácená verze Dan pocházejí z hebrejštiny. Jména vznikla (stejně jako ženské jméno Daniela) z hebrejského "Dáníél", které se dá přeložit jako "Bůh je můj soudce". Bylo odvozeno ze slov "dán" ("soudit, soudce") a "él" ve významu Bůh. Jméno Daniel zmiňuje i Starý zákon, jmenoval se tak velice nadaný židovský mladík. Jako moudrý muž se ostatně Daniel vyskytoval i v mnohé předžidovské literatuře.

první složka jména dán znamená "rozsoudit", druhý el "bůh", jméno je tedy vykládáno "mým soudcem je bůh"

 

Osobním číslem tohoto jména je devět - Génius. Devítka je člověk, který podvědomě cítí a ví, kde hledat odpovědi na všechny otázky. Musí si ale zvolit - být materialista a zbohatnout, nebo hledat duchovní pravdy a zříci se světské slávy. Když si ujasní, co vlastně chce, pak se vše postupně stane přesně podle jeho přání. Devítky jsou předurčeny k úspěchu, jen se musí rozhodnout a využít své vnitřní zdroje - svoji intuici, podvědomí, rychlý odhad jiných a dar předvídat budoucnost. Pak, když budou připraveny, do cesty se jim dostanou nabídky, možnosti a šance, které jim stačí pouze využít a dosáhnou to, po čem zatoužily. V lásce je to s devítkami dost kolísavé. Pokud se ale sblíží devítka dohromady s tou pravou osobou, nic je nerozdělí a jejich láska přetrvá opravdu dlouhou dobu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Štíra, Panny, Raka a Ryb. Vhodnou barvou je oranžová, červená a hnědá.

Svátky v ostatních měsících: