Dnes slaví svátek:Roland

Darja slaví svátek dne 10.04.

Charakteristika

Darja je zajisté exotickým jménem s nádechem Orientu. Ať již toto jméno z pochází z Orientu nebo ne, rozhodně má krásný význam i originální podobu. Darja je nezvyklým jménem, které si zaslouží pozornost. Jméno Darja se vyskytuje i v bulharštině. Slováci jméno užívají jako Dária, angličtina, němčina, také francouzština, španělština, italština nebo polština zná jméno jako Daria. Srbochorvatská podoba je Darija.

Odvozeniny a varianty jména Darja

Ženské křestní jméno Darja v češtině nemá mužský protějšek, v latině je jeho mužskou variantou jméno Darius. Jméno Darja se vyskytuje také v mutacích Darya či Daria. Domáckými podobami jména jsou Dara, Darka, Darinka, Darjinka, nebo Darjuška.

Významné nositelky

Mezi známé nositelky jména patří česká herečka Darja Hajská, tanečnice Daria Klimentová nebo česká modelka s běloruským původem Darja Jucukevičová. Další modelky s tímto jménem jsou Daria Werbowy z Kanady, Daria Komarkova nebo Daria Smolka z Ruska. Slavnou nositelkou jména je i krásná ruská atletka, mistryně Evropy ve skoku do dálky Darja Igorevna Klišinová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Darja (i jeho mutace Daria a Darya) má dva možné významy. Buď se vyvinulo z ruštiny a domácké podoby jména Dorotha nebo má původ v Persii. Pokud je Darja původem ze jména Dorota, řecky Dórothea, překládá se jako "dar Boha", "boží dar". Další varianta výkladu jména vychází z Persie a zdejšího vládce jménem Dárajavauš. Jméno tohoto vládce se dá přeložit jako "držící dobro", "konající dobro". Jméno by pak vzniklo přes řecké jméno Dareios, resp. latinské Darius.

Ruské ženské jméno, původně domácká forma k Doroteja. Základem je řecké Dórothea "dar boha, boží dar". Česká podoba je Dorota. Další výklad jména je ženská podoba k latinskému Darius "držící dobro".

 

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: